Morar semnează primul succes

Petrolul a încheiat cu o victorie primul stagiu de pregătire din Antalya, învingând cu 1-0 gruparea sârbă FK Jagodina prin golul marcat în prima repriză de mijlocaşul Vlad Morar.

După egalul cu Sturm Graz şi înfrângerea cu Anji, lupii au bifat, miercuri după-amiază, primul succes al anului, trecând la limită de ocupanta locului 3 în Serbia şi, totodată, detinătoarea cupei. Petrolul a trecut repede peste perioada de tatonare şi a deschis scorul după numai 10 minute. Morar a fost găsit excelent în adâncime şi a trimis imparabil în colţul lung, după ce, tot el, cu două minute înainte, irosise o şansă importantă din lovitură liberă directă. Primirea golului i-a ambiţionat pe sârbi, însă ploieştenii le-au temperat elanul printr-o posesie prelungită şi o apărare exactă, condusă excelent de Geraldo. Totuşi, Jagodina a cotraatacat periculos în câteva rânduri, însă Susnjar fie nu a găsit cadrul porţii, fie nu l-a putut învinge pe Bornescu.

Antrenorul Cosmin Contra a efectuat mai multe schimbări după pauză, Hoban a urcat la închidere, iar tripleta mijlocaşilor ofensivi a fost formată din Priso, Mutu şi Teixeira, ultimii doi încheind meciul în avanposturi. Sârbii au încercat din răsputeri să egaleze, dar eforturile lor au fost zadarnice şi s-au plictisit să mai construiască, abuzând de şuturi inexacte de la distanţă. De partea cealaltă, galben-albaştrii îşi puteau mări diferenţa, însă Mutu, în minutele 66 şi 89, a trimis cu capul pe lângă sau a şutat în braţele portarului advers. Fotbaliştii Petrolului au încheiat astfel două săptămâni de antrenamente intense cu o victorie de moral, iar după 3 zile libere se vor reîntoarce la Belek pentru cel de-al doilea cantonament.

Petrolul – Jagodina 1-0

Marcator: Morar (10)

Petrolul: Bornescu – Alcenat, Hoban, Geraldo, Guilherme – Mustivar (cpt), De Lucas – Boudjemaa, Zicu, Morar – Camara.

În repriza secundă Petrolul a început în formula: Bornescu – Achim, Geraldo, Gerson, Guilherme – Romario, Hoban (67 Mustivar) – Priso, Mutu, Teixeira – Camara (58 Chiriţă).

Jagodina: Peric – Miladenovic, Tomic, Zivanovic, Mijatovic – Ivanovic,  Martinovic, Vucinic, Cvetkovic (cpt) – Susnjar, Djuric.

Declaraţii:

Geraldo Alves: ”A fost un alt test util pentru noi, am întâlnit o echipă bună, iar pentru moralul nostru e foarte bine că am câştigat fără să primim gol. S-a simţit puţin oboseala, dar băieţii au făcut un ultim efort şi au jucat bine. Urmează o mică pauză, după care vom reveni la antrenamente şi vom intra în linie dreaptă cu pregătirea”.

Vlad Morar: ”Mă bucur că am înscris, a fost un antrenament reuşit şi cred că ne-am atins scopul şi la acest joc. Am avut multe momente bune, dar e clar că mai trebuie să lucrăm pentru a avea o prestaţie care să ne mulţumească pe deplin. Am muncit bine în acest prim cantonament şi cred că suntem pe drumul cel bun”.

Pecanha şi Manasse s-au accidentat

Titularul dintre buturile Petrolului nu a putut evolua în amicalul cu FK Jagodina din cauza unei contuzii suferite la unul dintre antrenamente. În ultimele două zile, portarul brazilian s-a pregătit doar în sala de forţă, evitând plonjoanele. În aceeaşi situaţie s-a aflat şi Manasse, fundaşul central având însă probleme la genunchi din cauza efortului.