Campionat 2020-2021/Programul complet al primei faze

Eșalonul secund va porni la drum la finalul acestei săptămâni, 21 de formații aliniindu-se la start. Pe parcursul sezonului regular, fiecare echipă va disputa câte 20 de meciuri, urmând ca, după aceea, să se treacă, în funcție de clasament, la faza play-off/play-out.

Primele șase clasate vor merge în play-off, acolo unde partidele se vor juca în sistem tur-retur. Locurile 1 și 2 vor promova în Liga 1, iar locurile 3 și 4 vor susține un meci de baraj cu locurile 8 și 7 din play-out-ul primului eșalon.

Echipele din play-out-ul ediției 2020-2021 a Ligii 2 vor fi împărțite în două grupe, A și B. Grupa A din play-out va avea 7 echipe, în timp ce grupa B va avea 8 echipe, urmând a se disputa câte un singur joc între participante. Din grupa A vor retrograda în Liga 3 locurile 6 și 7, din grupa B vor retrograda locurile 6, 7 și 8.. Cele două formații de pe locul 5 în cele două grupe vor juca un baraj pentru menținerea în Liga 2.

Etapa 1

Viitorul Pandurii Tg. Jiu – Rapid București

CSM Slatina – Dunărea Călărași

ACS Fotbal Comuna Recea – AFK Csikszereda M. Ciuc

FC U Craiova 1948 – Ripensia Timișoara

FC PETROLUL PLOIEȘTI- Farul Constanța 

Aerostar Bacău – Universitatea Cluj

ASU Poli Timișoara – CS Mioveni

Gloria Buzău – Concordia Chiajna

Unirea Slobozia – Turris-Oltul Tr. Măgurele

Metaloglobus București – Pandurii Tg. Jiu

CSM Reșița stă

Etapa 2 

Rapid București – Pandurii Tg. Jiu

Turris-Oltul Tr. Măgurele – Metaloglobus București

Concordia Chiajna – Unirea Slobozia

CS Mioveni – Gloria Buzău

Universitatea Cluj – ASU Poli Timișoara

Farul Constanța – Aerostar Bacău

CSM Reșița – FC PETROLUL PLOIEȘTI

AFK Csikszereda M. Ciuc – FC U Craiova 1948

Dunărea Călărași – ACS Fotbal Comuna Recea

Viitorul Pandurii Tg. Jiu – CSM Slatina

Ripensia Timișoara  stă

Etapa 3

CSM Slatina – Rapid București

ACS Fotbal Comuna Recea – Viitorul Pandurii Tg. Jiu

FC U Craiova 1948 – Dunărea Călărași

FC PETROLUL PLOIEȘTI – Ripensia Timișoara 

Aerostar Bacău – CSM Reșița

ASU Poli Timișoara – Farul Constanța

Gloria Buzău – Universitatea Cluj

Unirea Slobozia – CS Mioveni

Metaloglobus București –  Concordia Chiajna

Pandurii Tg. Jiu – Turris-Oltul Tr. Măgurele

AFK Csikszereda M. Ciuc stă

Etapa 4

Rapid București – Turris-Oltul Tr. Măgurele

Concordia Chiajna – Pandurii Tg. Jiu

CS Mioveni – Metaloglobus București

Universitatea Cluj – Unirea Slobozia

Farul Constanța – Gloria Buzău

CSM Reșița – ASU Poli Timișoara

Ripensia Timișoara – Aerostar Bacău

AFK Csikszereda M. Ciuc – FC PETROLUL PLOIEȘTI

Viitorul Pandurii Tg. Jiu- FC U Craiova 1948

CSM Slatina – ACS Fotbal Comuna Recea

Dunărea Călărași stă

Etapa 5

ACS Fotbal Comuna Recea – Rapid București

FC U Craiova 1948 – CSM Slatina

FC PETROLUL PLOIEȘTI- Dunărea Călărași

Aerostar Bacău – AFK Csikszereda M. Ciuc

ASU Poli Timișoara – Ripensia Timișoara

Gloria Buzău – CSM Reșița

Unirea Slobozia – Farul Constanța

Metaloglobus București – Universitatea Cluj

Pandurii Tg. Jiu  – CS Mioveni

Turris-Oltul Tr. Măgurele  – Concordia Chiajna

Viitorul Pandurii Tg. Jiu stă.

Etapa 6

Rapid București – Concordia Chiajna

CS Mioveni – Turris-Oltul Tr. Măgurele

Universitatea Cluj – Pandurii Tg. Jiu

Farul Constanța – Metaloglobus București

CSM Reșița – Unirea Slobozia

Ripensia Timișoara  – Gloria Buzău

AFK Csikszereda M. Ciuc – ASU Poli Timișoara

Dunărea Călărași – Aerostar Bacău

Viitorul Pandurii Tg. Jiu- FC PETROLUL PLOIEȘTI

ACS Fotbal Comuna Recea – FC U Craiova 1948

CSM Slatina stă.

Etapa 7 

FC U Craiova 1948 – Rapid București

FC PETROLUL PLOIEȘTI- CSM Slatina

Aerostar Bacău – Viitorul Pandurii Tg. Jiu

ASU Poli Timișoara – Dunărea Călărași

Gloria Buzău – AFK Csikszereda M. Ciuc

Unirea Slobozia – Ripensia Timișoara

Metaloglobus București – CSM Reșița

Pandurii Tg. Jiu – Farul Constanța

Turris-Oltul Tr. Măgurele – Universitatea Cluj

Concordia Chiajna – CS Mioveni

ACS Fotbal Comuna Recea stă

Etapa 8

Rapid București – CS Mioveni

Universitatea Cluj – Concordia Chiajna

Farul Constanța – Turris-Oltul Tr. Măgurele

CSM Reșița – Pandurii Tg. Jiu

Ripensia Timișoara – Metaloglobus București

AFK Csikszereda M. Ciuc – Unirea Slobozia

Dunărea Călărași – Gloria Buzău

Viitorul Pandurii Tg. Jiu – ASU Poli Timișoara

CSM Slatina – Aerostar Bacău

ACS Fotbal Comuna Recea – FC PETROLUL PLOIEȘTI

FC U Craiova 1948 stă

Etapa 9

FC PETROLUL PLOIEȘTI – FC U Craiova 1948

Aerostar Bacău – ACS Fotbal Comuna Recea

ASU Poli Timișoara – CSM Slatina

Gloria Buzău – Viitorul Pandurii Tg. Jiu

Unirea Slobozia – Dunărea Călărași

Metaloglobus București – AFK Csikszereda M. Ciuc

Pandurii Tg. Jiu – Ripensia Timișoara

Turris-Oltul Tr. Măgurele  – CSM Reșița

Concordia Chiajna – Farul Constanța

CS Mioveni – Universitatea Cluj

Rapid București stă

Etapa 10

Rapid București – Universitatea Cluj

Farul Constanța – CS Mioveni

CSM Reșița – Concordia Chiajna

Ripensia Timișoara – Turris-Oltul Tr. Măgurele

AFK Csikszereda M. Ciuc – Pandurii Tg. Jiu

Dunărea Călărași – Metaloglobus București

Viitorul Pandurii Tg. Jiu – Unirea Slobozia

CSM Slatina – Gloria Buzău

ACS Fotbal Comuna Recea – ASU Poli Timișoara

FC U Craiova 1948 – Aerostar Bacău

FC PETROLUL PLOIEȘTI stă

Etapa 11 

FC PETROLUL PLOIEȘTI- Rapid București

ASU Poli Timișoara – FC U Craiova 1948

Gloria Buzău – ACS Fotbal Comuna Recea

Unirea Slobozia – CSM Slatina

Metaloglobus București – Viitorul Pandurii Tg. Jiu

Pandurii Tg. Jiu – Dunărea Călărași

Turris-Oltul Tr. Măgurele – AFK Csikszereda M. Ciuc

Concordia Chiajna – Ripensia Timișoara

Universitatea Cluj – Farul Constanța

Aerostar Bacău stă

Etapa 12

Rapid București – Farul Constanța

CSM Reșița – Universitatea Cluj

Ripensia Timișoara – Mioveni

AFK Csikszereda M. Ciuc – Concordia Chiajna

Dunărea Călărași – Turris-Oltul Tr. Măgurele

Viitorul Pandurii Tg. Jiu – Pandurii Tg. Jiu

CSM Slatina – Metaloglobus București

ACS Fotbal Comuna Recea – Unirea Slobozia

FC U Craiova 1948 – Gloria Buzău

FC PETROLUL PLOIEȘTI- Aerostar Bacău 

ASU Poli Timișoara stă

Etapa 13

Aerostar Bacău – Rapid București

ASU Poli Timișoara – FC PETROLUL PLOIEȘTI

Unirea Slobozia – FCU Craiova 1948

Metaloglobus București – ACS Fotbal Comuna Recea

Pandurii Tg. Jiu – CSM Slatina

Turris-Oltul Tr. Măgurele – Viitorul Pandurii Tg. Jiu

Concordia Chiajna – Dunărea Călărași

CS Mioveni – AFK Csikszereda M. Ciuc

Universitatea Cluj – Ripensia Timișoara

Farul Constanța – CSM Reșița

Gloria Buzău stă

Etapa 14

Rapid București – CSM Reșița

Ripensia Timișoara – Farul Constanța

AFK Csikszereda M. Ciuc – Universitatea Cluj

Dunărea Călărași – CS Mioveni

Viitorul Pandurii Tg. Jiu – Concordia Chiajna

CSM Slatina – Turris-Oltul Tr. Măgurele

ACS Fotbal Comuna Recea – Pandurii Tg. Jiu

FC U Craiova 1948 – Metaloglobus București

FC PETROLUL PLOIEȘTI- Gloria Buzău 

Aerostar Bacău – ASU Poli Timișoara

Unirea Slobozia stă

Etapa 15

ASU Poli Timișoara – Rapid București

Gloria Buzău – Aerostar Bacău

Unirea Slobozia – FC PETROLUL PLOIEȘTI

Pandurii Tg. Jiu – FC U Craiova 1948

Turris-Oltul Tr. Măgurele – ACS Fotbal Comuna Recea

Concordia Chiajna – CSM Slatina

Mioveni – Viitorul Pandurii Tg. Jiu

Universitatea Cluj – Dunărea Călărași

Farul Constanța – AFK Csikszereda M. Ciuc

CSM Reșița – Ripensia Timișoara

Metaloglobus București stă

Etapa 16

Rapid București – Ripensia Timișoara

AFK Csikszereda M. Ciuc – CSM Reșița

Dunărea Călărași – Farul Constanța

Viitorul Pandurii Tg. Jiu- Universitatea Cluj

CSM Slatina – CS Mioveni

ACS Fotbal Comuna Recea – Concordia Chiajna

FC U Craiova 1948 – Turris-Oltul Tr. Măgurele

FC PETROLUL PLOIEȘTI- Metaloglobus București 

Aerostar Bacău – Unirea Slobozia

ASU Poli Timișoara – Gloria Buzău

Pandurii Tg. Jiu stă

Etapa 17

Gloria Buzău – Rapid București

Unirea Slobozia – ASU Poli Timișoara

Metaloglobus București – Aerostar Bacău

Pandurii Tg. Jiu – FC PETROLUL PLOIEȘTI

Concordia Chiajna – FC U Craiova 1948

Mioveni – ACS Fotbal Comuna Recea

Universitatea Cluj – CSM Slatina

Farul Constanța – Viitorul Pandurii Tg. Jiu Tg. Jiu

Ripensia Timișoara – AFK Csikszereda M. Ciuc

Turris-Oltul Tr. Măgurele stă

Etapa 18

Rapid București – AFK Csikszereda M. Ciuc

Dunărea Călărași – Ripensia Timișoara

Viitorul Pandurii Tg. Jiu – CSM Reșița

CSM Slatina – Farul Constanța

ACS Fotbal Comuna Recea – Universitatea Cluj

FC U Craiova 1948 – CS Mioveni

FC PETROLUL PLOIEȘTI- Turris-Oltul Tr. Măgurele 

Aerostar Bacău – Pandurii Tg. Jiu

Gloria Buzău – Unirea Slobozia

Concordia Chiajna stă

Etapa 19

Unirea Slobozia – Rapid București

Metaloglobus București – Gloria Buzău

Pandurii Tg. Jiu – ASU Poli Timișoara

Turris-Oltul Tr. Măgurele – Aerostar Bacău

Concordia Chiajna – FC PETROLUL PLOIEȘTI

Universitatea Cluj – FC U Craiova 1948

Farul Constanța – ACS Fotbal Comuna Recea

CSM Reșița – CSM Slatina

Ripensia Timișoara – Viitorul Pandurii Tg. Jiu

AFK Csikszereda M. Ciuc – Dunărea Călărași

CS Mioveni stă

Etapa 20

Rapid București – Dunărea Călărași

Viitorul Pandurii Tg. Jiu T – AFK Csikszereda M. Ciuc

CSM Slatina – Ripensia Timișoara

ACS Fotbal Comuna Recea – CSM Reșița

FC U Craiova 1948 – Farul Constanța

FC PETROLUL PLOIEȘTI- CS Mioveni 

Aerostar Bacău – Concordia Chiajna

ASU Poli Timișoara – Turris-Oltul Tr. Măgurele

Gloria Buzău – Pandurii Tg. Jiu

Unirea Slobozia – Metaloglobus București

Universitatea Cluj stă

Etapa 21

Metaloglobus București – Rapid București

Pandurii Tg. Jiu – Unirea Slobozia

Turris-Oltul Tr. Măgurele – Gloria Buzău

Concordia Chiajna – ASU Poli Timișoara

CS Mioveni – Aerostar Bacău

Universitatea Cluj – FC PETROLUL PLOIEȘTI

CSM Reșița – FC U Craiova 1948

Ripensia Timișoara – ACS Fotbal Comuna Recea

AFK Csikszereda M. Ciuc – CSM Slatina

Dunărea Călărași – Viitorul Pandurii Tg. Jiu

Farul Constanța stă

Următorul meci

FC Petrolul Ploiești vs CSM Slatina (On time)

Stadion Ilie Oană
Liga 2

Clasament

LocClubMPct
1820
2919
3917
4817
5915