Campionat 2021-2022/Programul complet al primei faze

Eșalonul secund va porni la drum la finalul acestei luni, 20 de formații aliniindu-se la start. Pe parcursul sezonului regular, fiecare echipă va disputa câte 19 de meciuri, urmând ca, după aceea, să se treacă, în funcție de clasament, la faza play-off/play-out.

Primele șase clasate vor merge în play-off, acolo unde partidele se vor juca în sistem tur-retur. Locurile 1 și 2 vor promova în Liga 1, iar locurile 3 și 4 vor susține un meci de baraj cu locurile 8 și 7 din play-out-ul primului eșalon.

Echipele din play-out-ul ediției 2021-2022 a Ligii 2 vor fi împărțite în două grupe, urmând a se disputa câte un singur joc între participante.

Iată, însă, programul complet al primei faze a campionatului:

 Etapa 1 (31 iulie)

Ripensia Timișoara – Dunărea Călărași

Unirea Dej- Unirea Slobozia

CSC Șelimbăr – Dacia Unirea Brăila

FC Brașov – Viitorul Pandurii Tg. Jiu

CSA Steaua București – AFK Csikszereda M. Ciuc

Astra Giurgiu – Metaloglobus București

Petrolul Ploiești – Politehnica Iași

Concordia Chiajna – Unirea Constanța

Hermannstadt Sibiu – FC Buzău

Universitatea Cluj – Politehnica Timișoara

Etapa 2 (07 august)

Dunărea Călărași – Politehnica Timișoara

FC Buzău-Universitatea Cluj

Unirea Constanta – Hermannstadt Sibiu

Politehnica Iași – Concordia Chiajna

Metaloglobus București – Petrolul Ploiești

AFC Csikszereda – Astra Giurgiu

Viitorul Pandurii Tg. Jiu – CSA Steaua

Dacia Unirea Brăila – FC Brașov

Unirea Slobozia – CSC Șelimbăr

Ripensia Timișoara – Unirea Dej

Etapa 3 (14 august)

Unirea Dej – Dunărea Călărași

CSC Șelimbăr – Ripensia Timișoara

FC Brașov – Unirea Slobozia

CSA Steaua – Dacia Unirea Brăila

Astra Giurgiu – Viitorul Pandurii Tg. Jiu

Petrolul Ploiești – AFC Csikszereda

Concordia Chiajna – Metaloglobus București

Hermannstadt Sibiu – Politehnica Iași

Universitatea Cluj – Unirea Constanta

Politehnica Timișoara – FC Buzău

Etapa 4 (21 august)

Dunărea Călărași – FC Buzău

Unirea Constanta – Politehnica Timișoara

Politehnica Iași – Universitatea Cluj

Metaloglobus București – Hermannstadt Sibiu

AFC Csikszereda – Concordia Chiajna

Viitorul Pandurii Tg. Jiu – Petrolul Ploiești

Dacia Unirea Brăila – Astra Giurgiu

Unirea Slobozia – CSA Steaua

Ripensia Timișoara – FC Brașov

Unirea Dej – CSC Șelimbăr

Etapa 5 (28 august)

CSC Șelimbăr- Dunărea Călărași

FC Brașov – Unirea Dej

CSA Steaua – Ripensia Timișoara

Astra Giurgiu – Unirea Slobozia

Petrolul Ploiești – Dacia Unirea Brăila

Concordia Chiajna – Viitorul Pandurii Tg. Jiu

Hermannstadt Sibiu – AFC Csikszereda

Universitatea Cluj – Metaloglobus București

Politehnica Timișoara – Politehnica Iași

FC Buzău – Unirea Constanta

Etapa 6 (11 septembrie)

Dunărea Călărași – Unirea Constanta

Politehnica Iași – FC Buzău

Metaloglobus București – Politehnica Timișoara

AFC Csikszereda – Universitatea Cluj

Viitorul Pandurii Tg. Jiu – Hermannstadt Sibiu

Dacia Unirea Brăila – Concordia Chiajna

Unirea Slobozia – Petrolul Ploiești

Ripensia Timișoara – Astra Giurgiu

Unirea Dej – CSA Steaua

CSC Șelimbăr- FC Brașov

Etapa 7 (18 septembrie)

FC Brașov – Dunărea Călărași

CSA Steaua – CSC Șelimbăr

Astra Giurgiu – Unirea Dej

Petrolul Ploiești – Ripensia Timișoara

Concordia Chiajna – Unirea Slobozia

Hermannstadt Sibiu – Dacia Unirea Brăila

Universitatea Cluj – Viitorul Pandurii Tg. Jiu

Politehnica Timișoara – AFC Csikszereda

FC Buzău – Metaloglobus București

Unirea Constanta – Politehnica Iași

Etapa 8 (25 septembrie)

Dunărea Călărași – Politehnica Iași

Metaloglobus București – Unirea Constanta

AFC Csikszereda – FC Buzău

Viitorul Pandurii Tg. Jiu – Politehnica Timișoara

Dacia Unirea Brăila – Universitatea Cluj

Unirea Slobozia – Hermannstadt Sibiu

Ripensia Timișoara – Concordia Chiajna

Unirea Dej – Petrolul Ploiești

CSC Șelimbăr – Astra Giurgiu

FC Brașov – CSA Steaua

Etapa 9 (2 octombrie)

CSA Steaua – Dunărea Călărași

Astra Giurgiu – FC Brașov

Petrolul Ploiești – CSC Șelimbăr

Concordia Chiajna – Unirea Dej

Hermannstadt Sibiu – Ripensia Timișoara

Universitatea Cluj -Unirea Slobozia

Politehnica Timișoara – Dacia Unirea Brăila

FC Buzău – Viitorul Pandurii Tg. Jiu

Unirea Constanta – AFC Csikszereda

Politehnica Iași – Metaloglobus București

Etapa 10 (16 octombrie)

Dunărea Călărași – Metaloglobus București

AFC Csikszereda – Politehnica Iași

Viitorul Pandurii Tg. Jiu – Unirea Constanta

Dacia Unirea Brăila – FC Buzău

Unirea Slobozia – Politehnica Timișoara

Ripensia Timișoara – Universitatea Cluj

Unirea Dej – Hermannstadt Sibiu

CSC Șelimbăr – Concordia Chiajna

FC Brașov – Petrolul Ploiești

CSA Steaua – Astra Giurgiu

Etapa 11 (23 octombrie)

Astra Giurgiu – Dunărea Călărași

Petrolul Ploiești – CSA Steaua

Concordia Chiajna – FC Brașov

Universitatea Cluj – Unirea Dej

Politehnica Timișoara – Ripensia Timișoara

FC Buzău – Unirea Slobozia

Unirea Constanta – Dacia Unirea Brăila

Politehnica Iași – Viitorul Pandurii Tg. Jiu

Metaloglobus București – AFC Csikszereda

Etapa 12 (30 octombrie)

Dunărea Călărași – AFC Csikszereda

Viitorul Pandurii Tg. Jiu – Metaloglobus București

Dacia Unirea Brăila – Politehnica Iași

Unirea Slobozia – Unirea Constanta

Ripensia Timișoara – FC Buzău

Unirea Dej – Politehnica Timișoara

CSC Șelimbăr – Universitatea Cluj

FC Brașov – Hermannstadt Sibiu

CSA Steaua – Concordia Chiajna

Astra Giurgiu – Petrolul Ploiești

Etapa 13 (6 noiembrie)

Petrolul Ploiești – Dunărea Călărași

Concordia Chiajna – Astra Giurgiu

Hermannstadt Sibiu – CSA Steaua

Universitatea Cluj – FC Brașov

Politehnica Timișoara – CSC Șelimbăr

FC Buzău – Unirea Dej

Unirea Constanta – Ripensia Timișoara

Politehnica Iași – Unirea Slobozia

Metaloglobus București – Dacia Unirea Brăila

AFC Csikszereda – Viitorul Pandurii Tg. Jiu

Etapa 14 (20 noiembrie)

Dunărea Călărași – Viitorul Pandurii Tg. Jiu

Dacia Unirea Brăila – AFC Csikszereda

Unirea Slobozia – Metaloglobus București

Ripensia Timișoara- Politehnica Iași

Unirea Dej – Unirea Constanta

CSC Șelimbăr – FC Buzău

FC Brașov – Politehnica Timișoara

CSA Steaua – Universitatea Cluj

Astra Giurgiu – Hermannstadt Sibiu

Petrolul Ploiești – Concordia Chiajna

Etapa 15 (27 noiembrie)

Concordia Chiajna – Dunărea Călărași

Hermannstadt Sibiu – Petrolul Ploiești

Universitatea Cluj – Astra Giurgiu

Politehnica Timișoara – CSA Steaua

FC Buzău – FC Brașov

Unirea Constanta – CSC Șelimbăr

Politehnica Iași – Unirea Dej

Metaloglobus București – Ripensia Timișoara

AFC Csikszereda – Unirea Slobozia

Viitorul Pandurii Tg. Jiu – Dacia Unirea Brăila

Etapa 16 (4 decembrie)

Dunărea Călărași – Dacia Unirea Brăila

Unirea Slobozia – Viitorul Pandurii Tg. Jiu

Ripensia Timișoara – AFC Csikszereda

Unirea Dej – Metaloglobus București

CSC Șelimbăr – Politehnica Iași

FC Brașov – Unirea Constanta

CSA Steaua – FC Buzău

Astra Giurgiu – Politehnica Timișoara

Petrolul Ploiești – Universitatea Cluj

Concordia Chiajna – Hermannstadt Sibiu

Etapa 17 (26 februarie)

Hermannstadt Sibiu – Dunărea Călărași

Universitatea Cluj – Concordia Chiajna

Politehnica Timișoara – Petrolul Ploiești

FC Buzău – Astra Giurgiu

Unirea Constanta – CSA Steaua

Politehnica Iași – FC Brașov

Metaloglobus București – CSC Șelimbăr

AFC Csikszereda – Unirea Dej

Viitorul Pandurii Tg. Jiu – Ripensia Timișoara

Dacia Unirea Brăila – Unirea Slobozia

Etapa 18 (5 martie)

Dunărea Călărași – Unirea Slobozia

Ripensia Timișoara – Dacia Unirea Brăila

Unirea Dej – Viitorul Pandurii Tg. Jiu

CSC Șelimbăr – AFC Csikszereda

FC Brașov – Metaloglobus București

CSA Steaua – Politehnica Iași

Astra Giurgiu – Unirea Constanta

Petrolul Ploiești – FC Buzău

Concordia Chiajna – Politehnica Timișoara

Hermannstadt Sibiu – Universitatea Cluj

Etapa 19 (12 martie)

Universitatea Cluj – Dunărea Călărași

Politehnica Timișoara – Hermannstadt Sibiu

FC Buzău – Concordia Chiajna

Unirea Constanta – Petrolul Ploiești

Politehnica Iași – Astra Giurgiu

Metaloglobus București – CSA Steaua

AFC Csikszereda – FC Brașov

Viitorul Pandurii Tg. Jiu – CSC Șelimbăr

Dacia Unirea Brăila – Unirea Dej

Unirea Slobozia – Ripensia Timișoara

Următorul meci

FC Petrolul Ploiești vs ACSM Politehnica Iași (On time)

Stadion Ilie Oană
Liga 2

Clasament

LocClubMPct
100
100
100
100
100