FC Petrolul – U Craiova 1948/ Final de an cu remiză pe „Ilie Oană”

Încheiem anul cu un rezultat de egalitate pe „Ilie Oană”, 1-1 cu U Craiova 1948, dar și cu 30 de puncte și o clasare pe locul opt la intrarea în vacanța de iarnă, foarte aproape de granița dintre play-off și play-out.

Tur-retur, Petrolul i-a luat patru puncte din șase Craiovei, dar foarte bine putea avea și procentaj maxim, dacă ultimul meci al anului ar fi venit la pachet și cu ceva mai multă șansă. Așa cum anticipa, înainte de joc, Nicolae Constantin, duelul de astăzi a fost diferit de cel câștigat de către olteni, la începutul lunii, tot pe „Ilie Oană”, în Cupa României, asta și pentru că, de această data, replica „lupii” a fost una mult mai viguroasă.

Lucru care s-a văzut încă din start, pentru că Grozav a avut, în minutul trei, o primă mare ocazie să deschidă scorul, dar lovitura sa de cap, expediată din șapte metri, s-a dus exact pe direcția lui Gurău! Apoi, meciul a „lâncezit” până aproape de pauză, dar s-a „aprins” pe finalul primei părți. Leitner (42) a intervenit salvator și a blocat o minge deviată de către Meijers, după un șut al lui Bauza, iar ultima fază a reprizei a adus și deschiderea de scor, un gol născut din „șiretenia” lui Budescu și confirmat de instinctul de golgheter al lui Irobiso! Budescu a bătut repede un corner de pe dreapta, prinzându-i nepregătiți pe olteni, iar IROBISO (45+1), desi surprins și el, într-o primă fază, de decizia coechipierului său a reușit, totuși, să se redreseze la timp și, cu o lovitură de cap, să așeze balonul lângă bara din dreapta lui Gurău: 1-0!

Imediat după reluare, tot Irobiso a avut șansa desprinderii, de două ori în decurs de doar câteva secunde, dar n-a reușit să modifice, din nou, tabela din situații extrem de favorabile! Prima data a reluat, din șase metri, în brațele lui Gurău, după o centrare perfectă a lui Borța, iar, mai apoi, a „șters” balonul cu capul la o pasă a lui Huja, dar fără să reușească să-l și trimită pe spațiul porții adverse!

Lasați, astfel, să „trăiască”, „alb-albaștrii” s-au trezit din pumni și au fost la un pas să întoarcă soarta meciului. Bauza (62) a restabilit egalitatea cu un șut din marginea careului mare, ce l-a lăsat fără replică pe Leitner, iar patru minute mai târziu Iancu a trimis balonul în plasă, cu o lovitură de cap din fața porții, dar VAR-ul a confirmat poziția de ofsaid în care se afla atacantul oaspeților!

Același VAR care avea să influențeze decisiv finalul de meci, determinându-l pe Istvan Kovacs să ia două decizii capitale. Mai întâi, centralul abia întors de la Campionatul Mondial i-a anulat un gol lui Jair (83), considerând că Irobiso, aflat în afara jocului, a fost pe traiectoria balonului și l-ar fi derutat pe Gurău, cel care scăpase balonul în poartă, iar, mai apoi, l-a eliminat pe mijlocașul brazilian al Petrolului, pentru o lovitură, din spate, aplicată lui Duarte!

S-a terminat astfel, 1-1, un rezultat ce ține Petrolul exact la jumătatea ierarhiei, în momentul în care se intră în pauza de iarnă. Superliga se reia pe 21 ianuarie, ultimele opt etape ale sezonului regular urmând să se consume până pe 11 martie, atunci când se va trage linie și vom afla cine va merge în play-off și cine va continua lupta pentru supraviețuire.

FC Petrolul – U Craiova 1948 1-1 (1-0)

Marcatori: Irobiso (45+1)/Bauza (62).

FC Petrolul: Leitner – Mathaus, Meijers, Huja – Borța, Seto (83 Dumitriu), Jair, Țicu (cpt) – Budescu (73 Măzărache), Irobiso, Grozav (90+1 Olaru). Antrenor: Nicolae Constantin.

U Craiova: Gurău – Negru, Duarte, R. Grigore, Huyghebaert – Albu, V. Achim – Baeten, Bauza (cpt), Bahassa – G. Ganea (57 Iancu). Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonașe galbene: Țicu (5), Borța (51), Seto (70), Olaru (90+3)/V. Achim (21).

Cartonaș roșu: Jair (87).

Au arbitrat: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu și Ovidiu Artene.

Rezervă: Marian Barbu.

Arbitru VAR: Adrian Viorel Cojocaru

Arbitru AVAR: Cristina Trandafir.

Observatori: Marian Salomir (pentru arbitraj) și Marian Bucurescu (pentru organizare).