CS Tunari vs FC Petrolul Ploiești

vs

Recapitulare

Petrolul părăseşte ediţia 2018-2019 a Cupei României după un singur joc, pierdut, la capătul unei evoluţii dezamăgitoare, pe terenul unei formaţii de Liga a III-a, CS Tunari. Amfitrionii s-au impus cu scorul de 2-1, după ce ploieştenii au deschis scorul în startul confruntării, prin Arnăutu, dar au avut o repriză secundă de coşmar, permiţându-le adversarilor să întoarcă soarta partidei.

Echipa pregătită de Leo Grozavu a început bine partida de la Tunari, punctând prin Arnăutu încă din cel de-al doilea minut al confruntării, dar asta n-a reprezentat o garanţie pentru obţinerea unei calificări ce părea trecută, din start, la capitolul obiective bifate. “Lupii” nu au ştiut să “ucidă” meciul atunci când trebuia, Nini Popescu, Herea sau Arnăutu întrecându-se în  ratări, şi le-au lăsat, astfel, gazdelor uşa deschisă pentru forţarea unei reveniri miraculoase, ce avea să se producă în partea a doua.

De la cabine au ieşit, parcă, cu totul alte două echipe, Tunariul reuşind să restabilească egalitatea imediat după reluare, atunci când Neculai (47) a punctat din interiorul careului, după o gafă în lanţ a defensivei ploieştene. Iar petroliştii au acuzat din plin golul egalizator, fiind incapabili să replice la iureşul gazdelor, aşa încât inevitabilul s-a produs cu cinci minute înainte de final, Barabas transformând un penalti destul de uşor acordat după un duel între Plămadă şi Bâtfoi.

S-a terminat, astfel, 2-1 pentru gazde, Petrolul dezamăgindu-şi, din nou, fanii, la doar câteva zile după un alt eşec surprinzător, cel suferit, în campionat, pe terenul lui Metaloglobus. Urmează, acum, o pauză lungă până la următorul joc oficial, ce se va disputa pe 8 septembrie, la Petroşani, cu CS Energeticianul.

CS Tunari – FC Petrolul Ploieşti 2-1 (0-1)

Marcatori: Neculai (47), Barabas (85, penalti)/Arnăutu (2).

CS Tunari: Perianu – Ciortan, Stoian, Iordache, Barabas – Rogojan, Oşca – Vălimăreanu (88 Văduva), Neculai, Ivan (cpt) (32 Zamfir) – M. Ion (46 Bâtfoi). Antrenor: Ştefan Odoroabă.

FC Petrolul: Isvoranu – Olaru, Ghinga (cpt), Plămadă, Ţicu – Danci (55 Cruceru), Chindriş (80 Ciocâlteu) – N. Popescu (86 Nica), Herea, Saim Tudor – Arnăutu. Antrenor: Leo Grozavu.

Au arbitrat: Marius Naidin – Nicuşor Marin şi Cristian Cosmescu (toţi din Piteşti).