Profitând de statutul de colaborator al unei emisiuni sportive, unul dintre foștii jucători ai Petrolului Ploiești obișnuiește, periodic, să se lanseze în afirmații lipsite de adevăr, vizând clubul la care a activat o bună parte a carierei sale. Mai nou, vehiculând anumite „informații” cu titlu de certitudine, fostul fotbalist anunță, printre altele, chiar falimentul iminent al Petrolului, și asta într-un viitor nu foarte îndepărtat.
Pentru el, dar și pentru cei pe care, poate, i-a indus în eroare, putem să comunicăm câteva dintre realitățile momentului:
– în ultimele 14 luni calendaristice, clubul nostru a plătit tot atâtea salarii. Iar înainte de plecarea în mini-vacanța de final de an va fi achitat încă un salariu.
– procedura de monitorizare financiară impusă de către Comisia de Licențiere a FRF s-a încheiat cu succes, ca urmare a eforturilor considerabile depuse de către clubul nostru în această toamnă.
– urmează procedura de licențiere pentru participarea în ediția 2026-2027 a primului eșalon și avem toate argumentele să fim convinși că o vom parcurge cu bine și pe aceasta. Așa încât, oricât ar vrea unii, nu vom „pune lacătul” la finalul campionatului, chiar dacă, spre deosebire de marea majoritate a partenerelor de competiție, nu primim sprijin din partea autorităților locale.
I-am recomanda, așadar, fostului fotbalist să ia exemplul jucătorilor de legendă ai Petrolului, deloc puțini, cei care, indiferent de situație, nu au atacat vreodată clubul. Oameni care au scris istorie pentru culorile „galben-albastre”, le-au respectat și, la rândul lor, au fost respectați.
Petrolul nu este un simplu club, ci este emblema unei comunități, iar noi suntem datori să-i ducem istoria mai departe. Cu fapte, nu cu zvonuri alarmiste aruncate în emisiuni!
PS – Am respectat întotdeauna instituțiile mass-media și, tocmai de aceea, pentru a evita, pe viitor, lansarea de informații neadevărate, reiterăm rugămintea de a fi contactată direct conducerea clubului nostru atunci când există nelămuriri.






