Universitatea Cluj – FC Petrolul 1-2/Victoria care aduce liniște!

Petrolul s-a întors cu o victorie uriașă de la Cluj și continuă cursa pentru câștigarea fazei play-out a campionatului. Veniți de pe banca de rezerve, la 0-1, Irobiso (62) și Jyry (64) au decis soarta meciului, la debutul lui Laszlo Balint în funcția de antrenor principal al „galben-albaștrilor”.

Inspirația lui Laszlo Balint și execuțiile lui Irobiso și Jyry au scris povestea confruntării de pe „Cluj Arena”. La 1-0 pentru amfitrioni, după ce Rogulic (55) reușea să deschidă scorul cu o reluare din interiorul careului, Balint a mutat decisiv în minutul 58, trimițându-i pe teren pe Irobiso și Jyry, și, în doar șase minute, tabela de marcaj le surâdea petroliștilor!

Irobiso (62) a restabilit egalitatea, „înțepând” balonul, din marginea careului mic, pe lâng portarul Gertmonas, iar Jyry (64) a marcat golul victoriei, plasând perfect mingea, la colțul lung, după o pasă primită de la Musi!

Apoi, petroliștii au reușit să reziste până la final, și cu o doză de șansă, la șutul în transversală a lui Roguljic (67), și să obțină trei puncte mari de tot, care îi distanțează de zona periculoasă a clasamentului și le asigură liniștea necesară pentru a ataca, acum, chiar partea superioară a play-out-ului. Cu atât mai mult cu cât, aflată la doar două puncte în spatele plutonului fruntaș, Petrolul va avea o serie de „foc”, în care va da piept, rând pe rând, cu primele trei clasate.

Următorul meci: luni, 22 aprilie, de la ora 19.00, pe „Ilie Oană”, cu UTA Arad.

Universitatea Cluj – FC Petrolul 1-2 (0-0)

Marcatori: Rogulic (55)/Irobiso (62), Jyry (64).

Universitatea: Gertmonas – Oancea, Masoero, Thalisson, Figueira – Rus, Simion (79 Silaghi), Bic – Roguljic (68 V. Gheorghe), Nistor (cpt) – Popa (68 Marcelo). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Petrolul: Zima – Dumitriu, Papp, Garutti (89 Meijers), Țicu (cpt) – Seto, Hanca (58 Jyry) – Musi, Jair (82 Huja), Grozav (82 Ișfan) – Berisha (58 Irobiso). Antrenor: Laszlo Balint.

Cartonașe galbene: Popa (41)/Hanca (39), Zima (90+1).

Au arbitrat: Ionuț Coza – Marius Badea și Raul Ghiciulescu.

Rezervă: Ovidiu Robu.