FC Petrolul Ploiești vs Farul Constanța

vs

Recapitulare

Al doilea eșec stagional suferit de echipa noastră pe „Ilie Oană” a venit în fața liderului la zi din Superliga, Farul Constanța. Formația lui Gheorghe Hagi s-a impus cu 3-1 (2-0), Alibec, cu o dublă, și Sali aducându-le toate cele trei puncte constănțenilor. Pentru „lupi” a punctat Gabi Tamaș.

Se poate spune că Petrolul a pierdut meciul în primele 35 de minute. Elevii lui Nicolae Constantin au avut un start care i-a trădat, iar asta s-a văzut repede pe tabela de marcaj, pentru că Alibec (11) a deschis scorul cu un șut cu stângul, de la 7-8 metri lateral stânga, cu care a trimis mingea la colțul lung! Era doar începutul recitalului lui Denis Alibec, cel care, cu zece minute înainte de pauză, cu o execuție de excepție, un șut de la 16 metri, lateral dreapta de această dată, aproape de vinclul opus al porții apărate de către Vâlceanu, a adus desprinderea Farului!

Pe final de primă repriză au apărut și semnele că Petrolul revine în joc. Huja i-a dat ceva emoții lui Aioani, nevoit să facă mai multe mișcări ca să stăpânească un balon venit de la mare distanță, iar mai apoi, de la cabine, „lupii” au apărut mult mai „vii”, inversând raportul de forțe vizibil pe parcursul primei reprize.

Tamaș (57) a redus din handicap, marcând cu capul, după un corner bătut de pe dreapta de către Jair, iar Meijers (68 și 90+2) și Gicu Grozav (80) au fost foarte aproape de golul egalizator, într-un final pe care Petrolul l-a jucat în inferioritate numerică, Irobiso (79) plecând la cabine după ce a văzut două „galbene” în același minut!

În prelungiri, Farul a dat lovitura decisivă, Sali închizând „tabela” la capătul unui contraatac în care Alibec a arătat că poate fi și altruist, pasându-i decisiv, practic pentru îndeplinirea unei formalități, mai tânărului său coechipier!

Petrolul rămâne, astfel, la cota 17 în clasament și așteaptă desfășurarea celorlalte meciuri ale etapei cu numărul 11 pentru a vedea pe ce loc va intra în pauza de două săptămâni ce urmează în Superliga. Următorul test, în campionat, la fel de dificil, în deplasare cu campioana en-titre, CFR Cluj! Unde, rămâne de văzut, în condițiile în care ardelenii au anunțat că nu vor juca pe propriul teren, gazonul din „Gruia” intrând în reparații.

Sandu Boc a dat lovitura de start

Alexandru Boc a fost invitatul special al partidei de pe „Ilie Oană”, dând lovitura de start. Boc a câștigat campionatul cu Petrolul, în 1966, și a fost unul dintre marcatorii din victoria de poveste cu FC Liverpool, 3-1 în octombrie 1966.

FC Petrolul – Farul Constanța 1-3 (0-2)

Marcatori: Tamaș (57)/Alibec (11, 35), Sali (90+3).

Petrolul: Vâlceanu – Meijers, Tamaș, Huja – Borța (62 Pashov), Dumitriu (77 Cebotaru), Seto (46 Manzala), Jair (89 Bratu), Țicu (cpt) – Irobiso, Ivanovski (46 Grozav). Antrenor: Nicolae Constantin.

Farul: Aioani – Benzar (65 Sîrbu), Larie (cpt), M. Popescu (65 Borza), Kiki – Artean, Băluță, Grameni (65 Doukoure) – Pitu (72 Sali), Alibec, L. Munteanu (76 Casap). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Cartonașe galbene: Tamaș (51), Huja (58), Irobiso (79, 79), Manzala (90)/M. Popescu (25), Casap (84).

Au arbitrat: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu și Mihai Artene.

Rezervă: Andrei Chivulete.

VAR: Cătălin Popa.