Victorie la scor de forfait în testul cu Zimbru Chișinău

Primul amical dintre cele două programate pe parcursul acestei săptămâni s-a încheiat cu o victorie concludentă, 3-0 (2-0) în fața moldovenilor de la FC Zimbru Chișinău. În partida disputată la Strejnic, „lupii” au punctat prin Senad Jarovic (14) și David Ilie (73), între cele două reușite ale atacanților petroliști intercalându-se și autogolul lui Joao Amina (45).

Staff-ul tehnic al formației noastre a profitat de ocazie pentru a le oferi șansa celor care au evoluat mai puțin sau chiar deloc în meciurile oficiale din acest an să bifeze minute, iar meciul cu Zimbru Chișinău s-a dovedit a fi un antrenament potrivit. Diferența dintre cele două combatante a fost vizibilă pe parcursul celor 90 de minute, Petrolul dominând confruntarea, iar scorul final a venit ca o confirmare.

Primul gol a fost marcat de către Senad Jarovic (14), atacantul bosniac înscriind cu un șut expediat de la 7-8 metri, după o minge respinsă în față de către Chirinciuc, cel care s-a opus, succesiv, la șuturile lui Saim Tudor și Constantinescu. Chiar înainte de pauză, fundașul central Joao Amona a deviat cu capul, în proprie poartă, o centrare venită de pe stânga, pentru ca, spre final, David Ilie (73) să puncteze pentru 3-0, juniorul petroliștilor reluând în plasă din fața porții, la capătul unei faze lucrate, în banda stângă, de către Coman.

Sâmbătă, de la ora 11.00, Petrolul va susține o nouă verificare, pe terenul formației de primă ligă FC Voluntari. Partida se va disputa pe stadionul „Anghel Iordănescu” din localitatea ilfoveană, și, conform deciziei organizatorilor, va fi cu „porțile închise”, accesul publicului spectatori nefiind permis.

FC Petrolul – Zimbru Chișinău 3-0 (2-0)

Marcatori: Jarovic (14), Joao Amona (44, autogol), D. Ilie (73).

Petrolul: Moroz (60 Jercălău) – Olaru, Vrhovac (46 Lică), Sabău (46 Horj), Duță (46 Măzărache) – Constantinescu, Prejmerean (55 Tolea), Chindriș, Saim Tudor – Jarovic (70 D. Ilie), Coman. Antrenor: Nicolae Constantin.

Zimbru: Chirinciuc – Muriqi, Burghiu, Amona, Răileanu – Muntean, Anton, Fahd el Bahja, Gau – Rogac, Holdov. Rezerve: Grygoryan – Zavalisca, Dani Christian, Balde, Olavio Gomes, Buna, Păvălachi, Mitsis, Zimța, Bejan. Antrenor: Michele Bon.

Au arbitrat: Andrei Moroiță – Valentin Dumitru și Petre Doru Nicolae.